دسته بندی مجله

مطالب مرتبط

آموزش جوانسازی (میکرونیدلینگ) پوست با روش دستی و دستگاه به همراه موارد کاربرد و مزایا و عوارض آن

سارا رستمی

به روز رسانی : 1398/08/29

زمان مورد نیاز برای مطالعه : 03:49

بازدید : 837

آموزش جوانسازی (میکرونیدلینگ) پوست با روش دستی و دستگاه به همراه موارد کاربرد و مزایا و عوارض آن

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ یک روش بسیار قدیمی و اثبات شده با تکنولوژی بسیار پیشرفته امروزی است که با تحریک سلول های پوست برای تولید مواد مفید مانند کلاژن و الاستین به منظور جوانسازی و شادابی پوست مورد استفاده قرار می گیرد. دکتر اورنتریک اولین پزشکی بود که میکرونیدلینگ و خواصش را در سال 1995 کشف کرد و به این علم دست یافت. ابزار اصلی مورد استفاده در این روش چه در نمونه سنتی و چه در نمونه پیشرفته آن سوزن های بسیار ریز و نوک تیز هستند.

جوانسازی پوست به روش میکرونیدلینگ

نحوه انجام میکرونیدلینگ

این روش در قدیم با استفاده از سوزن های ریز انجام میشد و در نمونه پیشرفته با یک قلم مجهز به چندین سوزن نوک تیز صورت می گیرد. در این جراحی قرار است پوست بدن با مواد مفید مانند کلاژن و الاستین تغذیه شده و سلول های آن هم برای تولید بیشتر این مواد تحریک شوند. نحوه انجام میکرونیدلینگ به این صورت است که بعد از شستشو و تمیز کردن صورت و ضدعفونی و بی حس کردن آن، مواد مفید را روی پوست صورت قرار داده و با استفاده از قلم مخصوص که به درماپن شهرت دارد، سوراخ های بسیار ریزی روی پوست صورت ایجاد می شود تا این مواد به سلول های پوست برسند. همچنین در روش میکرونیدلینگ به منظور جوانسازی پوست سوراخ هایی در دستگاه وجود دارد که برآمدگی پوست را مخفی کرده و قسمتی از پوست را که فرو رفته به سطح بیرونی میکشد و همین امر باعث یکدست شدن و جوانسازی پوست می شود.

میکرونیدلینگ

مزایای انجام میکرونیدلینگ صورت

انجام میکرونیدلینگ فواید بسیار زیادی برای پوست دارد که عبارتند از:

 •    جوانسازی پوست صورت و شاداب نمودن آن.
 •    از بین بردن چین و چروک های صورت که عوامل ژنتیکی یا بیماری دارند.
 •    از بین رفتن نواقص روی صورت که ناشی از زخم ها و تصادفات احتمالی هستند.
 •    انجام این جراحی کاملاً بهداشتی و بدون کوچکترین عارضه ای خواهد بود.
 •   هیچ ماده شیمیایی و مضر در این روش به کار نرفته و عامل اصلی جوانسازی در این روش کاملاً طبیعی است.
 •    هیچ خطری بابت ایجاد التهاب و یا لکه های پوستی بعد از این جراحی بیمار را تهدید نمی کند.
 •    نتایج حاصل از انجام این روش هر گونه نقص و ایراد دیگر موجود در پوست صورت را هم تحت تأثیر مثبت خود قرار خواهد داد.
 •    ریسک PIH کاهش پیدا می کند.
 •    برای انواع مختلف پوست قابل استفاده است.
 •    سوراخ های ایجاد شده خیلی سریع بسته میشوند و دوره نقاهت کوتاه و سریع است.
 •    ضخامت لایه پوستی اپیدرم شما را افزایش میدهد.
 •    رشد کلاژن و الاستین افزایش پیدا می کند.

مزایای استفاده از روش میکرونیدلینگ برای جوانسازی پوست

میکرونیدلینگ ( جوانسازی پوست ) در چه مواردی کاربرد دارد ؟

 •   از بین بردن جای زخم، جوش، آبله و آکنه
 •   از بین بردن ترک های پوستی
 •   جوانسازى، رفع چین و چروک و منافذ باز 
 •   افزایش مقاومت پوست
 •   برطرف شدن مشکل ریزش مو
 •   از بین رفتن مشکلات دور چشم و افتادگی پوست
 •   مزونیدلینگ هم که ترکیبی از روش میکرونیلدینگ و مزوتراپی است ویتامین ها را با عمق بیشتری وارد پوست میکند.

جراحی زیبایی و فواید

چه افرادی نباید از میکرونیلدینگ استفاده کنند ؟

 •  خانم های باردار و شیرده.
 •  آکنه فعال در صورت.
 •  وجود هر نوع عفونت فعال در هر قسمت از بدن.
 •  افرادی که داروی قلبی و یا فشار خون مصرف میکنند و یا مشکل انعقاد خون دارند.
 •  سابقه ایجاد گوشت اضافه (keloid) در محل زخم و افرادی که اگزما دارند.
 •  کسانى که ترکیبات رتینویید خوراکى یا موضعى مثل قرص روآکوتان و کرم ایزوترتینویین (کترل، لوکاسید و ….) سه ماه پیش از انجام این روش مصرف کرده‌ باشند و یا سایر روش های درمانى اسکار مثل لیزر یا درم ابریژن را  ۶ هفته قبل از اقدام به اینکار انجام داده اند.

کاربرد روش میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ به چند روش صورت می گیرد ؟

 1.  میکرونیدلینگ یا جوانسازی دستی : که با یک دستگاه بنام درمارولر انجام می شود. این دستگاه سوزن هایی دارد که مثل وردنه روی صورت حرکت کرده و منافذی را روی سطح پوست بوجود می اورد. این سوزن ها از جنس استیل هستند و عمقی که ایجاد میکنند ثابت نیست و جای زخم آن هم بعد از 3 روز خوب میشود.
 2.  جوانسازی با دستگاه : این روش از میکرونیدلینگ باید توسط یک پزشک متخصص انجام گیرد زیرا سرعت و دقت این دستگاه بسیار بالاست. دستگاه مورد استفاده یک کارتیریج است که سوزن های ریز دارد و به عمق پوست نفوذ می کند.  تعداد میکرو کانال ها ( سوراخ های ایجاد شده ) در این روش بیشتر از روش دستی است. به همین علت نتیجه درمان با آن هم خیلی بهتر از روش درمان به روش دستی است. میزان عمق این سوراخ ها قابل تنظیم است و با این روش می توان قسمت های حساس را هم میکرونیدلینگ کرد.

روش های انجام میکرونیدلینگ

روش انجام کار میکرونیدلینگ برای جوانسازی پوست

ابتدا باید سطح پوست را با کرم زایلاپی یا ام الا بی حس کنیم و این کرم های های بی حسی را به مدت نیم ساعت روی پوست قرار دهیم. توجه کنید مدت زمان مکث بی حسی بیشتر از این مدت نشود که برای پوست مضر است. بعد از آن صورت را به کمک پنبه شست و شو می دهیم تا هیچگونه میکروب و الودگی روی پوست نباشد. در ادامه سوزن میکرونیلدینگ را به صورت چرخشی سر دستگاه میگذاریم که نباید بیشتر از نیم میلیمتر از سر دستگاه بیرون بماند چون برای رسیدن به سطح درم همین اندازه از سوزن کافیست. همانطور که گفتیم از سرنگها فقط برای آغشته کردن پوست به مواد استفاده میکنیم و با دست تا زیر چشم ها، بالای لب و ... ماساژ میدهیم. سپس با دستگاه میکرونیلدینگ به صورت دورانی مواد را وارد پوست میکنیم. اطراف لب و روی خط خنده را به سمت بالا کشیده و زیر چشم را هم با حرکتهای خطی به سمت بیرون چشم میکشیم. در حین انجام کار خونابه هایی از پوست خارج میشود که جای نگرانی ندارد و کاملا طبیعی است و نشان دهنده این است که منافذ کاملا باز شده و مواد به داخل پوست نفوذ میکنند. میکرونیدلینگ برای رفع پف زیر چشم هم استفاده می شود که کارائی خیلی زیادی دارد و با کوکتل های مخصوص ( که چربی سوزی را بالا برده و تا خط زیر چشم هم بدون اینکه خطر و یا عارضه ای برای شخص مراجعه کننده داشته باشد میتواند پیش برود ) اینکار انجام میشود. برای افرادی هم که غبغب بزرگی دارند و از عمل جراحی می ترسند میکرونیدلینگ ( جوانسازی ) گزینه مناسبی است. کسانی که میکرونیدلینگ انجام می دهند تا 24 ساعت همچنان خروج خونابه، التهاب و قرمزی را دارند که در قسمت مراقبتهای بعد از میکرونیدلینگ نکات کاربردی برای رفع این معضل عنوان خواهد شد.

روش انجام میکرونیدلینگ با دستگاه

دقت داشته باشید که در هر مرحله بعد از دستگاه حتما پوست مشتری را ماساژ دهید تا مواد به خوبی وارد پوست شوند و به سطح درم برسند که مجازیم دستگاه را فقط 2 الی 3 بار روی پوست بکشیم و بعد از هر بار کشیدن حتما پوست را ماساژ دهیم. اگر قرمزی و التهاب مشتری را ناراحت میکند میتوان قبل از میکرونیلدینگ از ماسک ورقه ای به مدت 20 دقیقه استفاده کرد و بعد از آن کرم زینک را روی پوست مشتری مالید که در مرحله اول یک لایه ضخیم از این کرم را روی پوست میکشیم اما در روزهای بعد بیمار میتواند لایه نازکی از این کرم را روی پوست خود بکشد. در حدود یک هفته بعد از انجام میکرونیدلینگ زمان میبرد تا اثرات آنرا روی پوست خود ببینید که در این فرصت مواد وارد شده به پوست فعال میشوند و تاثیر خود را روی پوست میگذارند و شخص بصورت واضح تغییرات را مشاهده میکند اما نتیجه مطلوب تر با انجام مستمر این کار در سه ماه متوالی و هر ماه یکبار کاملا مشهود خواهد بود. مازاد کرم زینک را بعد از 15 الی 20 دقیقه توسط گازهای استریل از روی پوست برمیداریم، به این صورت که گاز را روی پوست قرار داده و با فشار ملایم کرم اضافی را برمیداریم و به هیچ عنوان گاز را روی پوست نمیکشیم. حالا که با تمام موارد و نکات گفته شده راجع به باز سازی و جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ به طور کامل آشنایی پیدا کردید میتوانید حدس بزنید که چنین روشی برای شما با توجه به سن و شرایط تان مناسب است یا خیر؟

نحوه انجام میکرونیدلینگ

طول درمان و مراقبت های میکرونیدلینگ

کل پروسه انجام جراحی میکرونیدلینگ چیزی در حدود نیم ساعت زمان میبرد که خیلی جراحی سخت و طاقت فرسایی نه برای پزشک و نه برای بیمار نخواهد بود. البته این روش هم مانند سایر جراحی های زیبایی بایدها و نبایدهایی دارد که بهتر است با آنها آشنا شویم. زمان مشخص شدن نتایج حاصل از میکرونیدلینگ 2 تا 4 روز است و در طول این مدت تمام زخم های روی صورت کاملاً بهبود خواهند یافت؛ اما مراقبت هایی برای بعد از زمان جراحی نیاز است که بیمار باید درباره آنها محتاط بوده و آنها را رعایت کند :

 •   بهتر است تا 24 ساعت صورت خود را نشویید.
 •   استفاده از لوازم آرایش شیمیایی در طول مدت درمان این جراحی به دلیل باز بودن منافذ پوست اصلاً توصیه نمی شود.
 •   روزی 3 الی 4 بار کرم مرطوب کننده بزنید. 
 •   ورزش های سنگین ممکن است میزان خونریزی زخم های روی صورت را افزایش دهد.
 •   در صورت داشتن بیماری های پوستی و حساسیت های مربوط به جراحی باید حتما قبل از جراحی با پزشک مشورت کرده و به هیچ وجه درباره آنها ریسک نکنید.
 •   قرمزی و التهاب احتمالی ناشی از این جراحی کاملاً سطحی بوده و پس از گذشت چند ساعت رفع خواهند شد که برای رفع این التهاب و قرمزی پوست میتوان از کرم ترمیمی زینک اکساید 9% استفاده کرد.
 •   آب بهترین شستشو دهنده جای زخم های ایجاد شده روی صورت است.
 •   از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید تا چند روز بعد از این جراحی خودداری کنید.
 •   پس از گذشتن 3 روز از سرم شست و شو و تقویت دهنده پوست استفاده کنید.
 •   تا سه ماه باید این کار را ماهی یکبار انجام داده و سپس 9 ماه وقفه بیاندازید. بعد از آن می توانید مجددا این کار را انجام دهید.

عوارض میکرونیدلینگ

عوارض خیلی خاصی برای این روش جراحی معرفی نشده اما التهاب و قرمزی پوست در ساعات اولیه و زخم های کوچکی که تا پایان دوره درمان آن با بیمار هستند از جمله عوارض ناشی از این جراحی خواهند بود.

اموزش میکرونیذین

دیدگاه شما
مشاهده دیدگاه ها