دسته بندی مجله

مطالب مرتبط

آموزش جدیدترین تکنیک های لایت و هایلایت مو

سارا رستمی

به روز رسانی : 1398/09/02

زمان مورد نیاز برای مطالعه : 02:20

بازدید : 1412

آموزش جدیدترین تکنیک های لایت و هایلایت مو

آموزش لایت و هایلایت مو به صورت حرفه ای و معرفی انواع آن

لایت مو در مدل ها و انواع مختلفی ( از جمله هایلایت، دارک لایت، ری لایت، وی لایت و ... ) روی مو انجام میشود که در مقدار و نوع ترکیب رنگ ها با هم متفاوتند. در این مبحث با آموزش لایت و هایلایت مو و نحوه ی انجام و شکل ظاهری و تفاوت آن ها با یکدیگر همراهتان هستیم...

پارت لایت : با توجه به اسم لاتین این هایلایت و کلمه پارت که به معنی قسمت است، این تکنیک یعنی لایت کردن مو به صورت قسمت به قسمت. برای انجام این هایلایت باید موها را تا پایه 8 و 9 با دکلره روشن کنیم تا بتوانیم روی آن از چند تناژ رنگ مختلف استفاده کنیم. برای رنگ کردن موها آنها را به لایه های یک سانتیمتری تقسیم کرده و نحوه تقسیم بندی هم میتواند بصورت عمودی (نیمه کره چپ و راست) و هم میتواند به صورت افقی (نیکره شمالی و جنوبی سر) باشد. انتخاب رنگ و تقسیم بندی موها در پارت لایت کاملا سلیقه ای است. مثلا اگر قرار باشد مو را به سه قسمت تقسیم کنیم قسمت بالا دو سانت بالاتر از گوش، قسمت میانی و در نهایت از زیر گوش تا پائین سر هم قسمت پائینی را تشکیل میدهد.

دارک لایت : همانطور که میدانید دارک به معنی سیاه و تیره و در مقابل آن لایت به معنی روشن است، بنابراین این مدل از هایلایت یعنی سایه روشن کردن موها. در تکنیک دارک لایت برخلاف پارت لایت که مهم نیست از چه رنگ هایی استفاده میشود، رنگها باید با هم هارمونی داشته و از یک خانواده باشند، مثلا  اگر قرار است از رنگ دودی در این مدل استفاده شود باید از شماره های مختلف این طیف رنگی به منظور هایلایت کردن استفاده کنیم. نکته قابل توجه در این مدل این است که باید مو از قبل دکلره شده باشد و گرنه سایه روشن ها و اختلاف رنگ ها خود را به خوبی نشان نمی دهند و برای اینکه رنگ ها با هم تداخل نداشته باشند از پشت سر کار را شروع کرده و بین هر لایه که تقسیم بندی میکنیم فویل قرار می دهیم.

 ری لایت : کلمه R در این تکنیک مخفف کلمه RED به معنی قرمز است. کلیه لایتهایی که در ترکیب رنگساژ آنها از قرمز و یا مسی استفاده میکنیم، ری لایت می نامیم.

وی لایت : کلمه V در این تکنیک از کلمه  VIOLET به معنی بنفش گرفته شده و کلیه ی لایت هایی را که در ترکیب رنگساژ آنها از بنفش استفاده شود، وی لایت می نامند.

هایلایت مو

 آموزش دکوپاژ و آماده کردن زمینه مو برای انواع تکنیک های لایت و هایلایت

دکوپاژ کردن موها چیست؟

بهتر است در ابتدا با مفهوم دکوپاژ آشنا شویم. از انجایی که موهای تیره مانند پرکلاغی و شرابی براحتی رنگ جدید به خود نمی گیرند هر زمان که بخواهید رنگ مو تیره خود را پاک کنید و موها را مجددا به رنگ دلخواهتان در بیاورید میتوانید از تکنیک دکوپاژ استفاده کنید. این فرایند مانند دکلره کردن مو است اما عوارض کمتری نسبت به آن دارد و میتوانید آسیب هایی که به مو می رساند را، با انواع آبرسان ها و ویتامینه ها جبران کنید.

مراحل انجام دکوپاژ مو، پیش نیاز آموزش لایت و هایلایت مو :

برای انجام دکوپاژ از پودر دکلره و یک برابر و نیم اکسیدان و مقداری هم آب استفاده میکنیم تا رنگ رقیقی داشته باشیم و برخلاف دکلره که باید مو تا پایه 9 و 10 باز شود برای انجام دکوپاژ تا پایه 7 و 8 کافی است. نکته قابل توجه این است که اگر پایه طبیعی موها 3 یا 4 باشد از همان ابتدا از اکسیدان 2 یا (9%) و برای شارژ از اکسیدان 3 استفاده می کنیم، که توصیه ما اینست که حتی الامکان از اکسیدان 3 استفاده نشود تا آسیب کمتری به مو وارد شود. حالا از پشت سر کار رنگ زدن را شروع کرده و در لایه های نازک و با فاصله یک سانت از ریشه، موها را رنگ میزنیم. مواد دکوپاژ را روی موها قرار داده و بعد از اینکه کل موها را تمام کردیم بسته به جنس مو (مقاومت و ضخامت) به مدت 10 دقیقه مکث کرده و باز هم از پشت سر ریشه گیری را انجام میدهیم. زمانیکه رنگ زدن موها کاملا تمام شد به مدت 20 دقیقه مکث میدهیم و همینکه ساقه و ریشه یکدست شد و موها به پایه 8 رسید ( زرد خیلی روشن )، موها را با آب ولرم میشوییم تا مواد دکوپاژ کاملا از موها خارج شوند و بعد یک ماسک کراتینه می زنیم و به مدت پنج دقیقه روی موها ماساژ میدهیم و دوباره مراحل شستشو و خشک کردن را انجام میدهیم. حالا از رنگهای 1/6 و 1/7 هر کدام به اندازه نصف تیوپ و اکسیدان شماره 1 استفاده کرده و از جلوی سر بصورت یکدست موها را رنگ میکنیم. بعد از 25 دقیقه دوباره موها را شسته و برای عملیات هایلایت و لولایت آماده میکنیم. با توجه به اینکه رنگدانه های قرمز و نارنجی مو پس از دکلره و دکوپاژ از بین میروند و برای جبران اینکه موها بعد از رنگساژ به سبزی نزنند باید تا حدی رنگدانه های قرمز و نارنجی به مو برگردانده شوند، به همین منظور در ترکیب رنگساژ باید از رنگهای قرمز – مسی و یا شرابی استفاده کنید تا نتیجه کار خوب و دلچسب شود.

لایت کردن مو ها

روش انجام هایلایت و لولایت کردن

برای هایلایت و لولایت کردن در یک ظرف دکلره و در ظرف دیگر رنگساژ مورد نظرمان را آماده میکنیم، فقط دقت داشته باشید در این مرحله از اکسیدان شماره 1 استفاده کنید زیرا موها به پایه 8 رسیده اند و اگر از اکسیدان قویتر استفاده شود به مو آسیب میرسد. کار رنگ زدن را از پشت سر شروع میکنیم، به این صورت که یک دسته از مو را برای هایلایت و دسته ای دیگر را به منظور لولایت کردن در فویل پیچیده و تا جلوی سر اینکار را ادامه میدهیم. 20 دقیقه مکث میکنیم و بعد چک میکنیم، اگر موی دکلره شده به پایه 10 رسیده بود و هیچ گونه زردی نداشت فویل های دکلره را باز کرده و موها را میشوییم، بعد از آن فویل های لولایت را باز میکنیم و موها را شستشو میدهیم. در این مرحله رنگساژ را روی موها ماساژ داده و 10 تا 15 دقیقه مکث میکنیم سپس موها را میشوییم. در انتها مقداری ماسک حاوی کراتین روی ساقه ی مو ماساژ میدهیم و پس از شستشو و خشک کردن کامل مو، انرا براشینگ میکنیم.

لایت کردن

دیدگاه شما
مشاهده دیدگاه ها