دسته بندی مجله

مطالب مرتبط

اشنایی با آرگونومی صورت و کانتورینگ مناسب با فرم های مختلف صورت

راضیه جعفری

به روز رسانی : 1398/08/14

زمان مورد نیاز برای مطالعه : 03:10

بازدید : 225

اشنایی با آرگونومی صورت و کانتورینگ مناسب با فرم های مختلف صورت

ارگونومی صورت

لزوم شناخت ارگونومی و کانتورینگ صورت برای خلق یک آرایش زیبا

برای داشتن آرایش زیبا، جذاب و بی عیب و نقص داشتن آشنایی کامل با آرگونومی صورت موضوعی مهم به نظر می رسد. چون ارگونومی این علم را به شخص می دهد که تمامی محدودیت و ظرفیت های جسم و صورت خود را شناسایی کرده، تک تک اجزای صورت خود را بررسی کند و بتواند خود را با محیط و شرایط تطبیق و تغییر دهد. داشتن شناخت درست از اجزای چهره کمک می کند تا با استفاده از آرایش و گریم صحیح، نواقص و ایرادات آن را به حداقل رساند. به طور کلی شناخت آرگونومی صورت کمک می کند تا بتوانید آرایشی زیبا و جذاب برای خود رقم بزنید.

تعریف ارگونومی

آرگونومی صورت بیضی: صورت های بیضی و روش های کانتورینگ آن

برای کانتورینگ صورت های بیضی شکل باید بر مرکز صورت متمرکز شد و پیشانی را کوچک تر کرد. ابتدا کرم پودری غیر براق به صورت بزنید سپس به کمک عرض قلموی که به کرمی تیره تر از کرم پایه آغشته است خط رویش موها را مشخص کنید و با حرکت دایره‌وار قلم، کرم پودر را محو نمایید. برای گونه ها از کرم پودر 2 الی 3 درجه تیره تر ( کانتورینگ) از رنگ پوست خود استفاده کنید تا مشخص تر شوند و سپس با کمک قلم‌ مو، خطی باریک را از سمت گوشه لب‌ ها به طرف گوش بکشید این کار سبب می ‌شود که گونه برجسته تر نشان داده شود. در کانتورینگ صورت بیضی، هایلایت ( سایه های روشن)  به صورت دایره‌ای در مرکز پیشانی، زیر چشم‌ها و بینی، روی چانه، گوشه لب‌ ها و گوشه داخلی چشم‌ها استفاده کرده و سپس مرز بین کرم های‌ لایت و کرم کانتورینگ را به خوبی محو کنید تا هیچ خط تیره‌ای روی صورت باقی نماند. این کار را با استفاده از پنکیکی براق به اتمام برسانید و با حرکت رفت و برگشت، آن را روی تمام پوست خود بزنید تا مطمئن شوید مناطق چرب پوست مانند بینی و زیر چشم‌ها کاملاً پوشیده شده‌اند.

کانتورینگ صورت

میکاپ مناسب برای صورت بیضی شکل

در این فرم از صورت به دلیل اینکه فاصله چشم ها از یکدیگر متعادل است، استفاده از هرگونه مدل خط چشم و سایه بلامانع است. اما برای داشتن چشمانی درشت تر و گیراتر می‌توانید خط چشم خود را از نیمه چشم بکشید و به گوشه خط چشم خود کمی دنباله بدهید. در صورت استفاده از سایه ابرو و اصلاح فرم آن می توانید با بالا کشیدن دم ابروهایتان و با ایجاد خطای دید به درشت تر دیده شدن چشمانتان کمک کنید. برای داشتن لب های درشت و گوشتی می توانید ار رژهایی با رنگ های روشن و مات استفاده کنید. در ضمن رژهای کم رنگ چهره شما را جوان تر نیز نشان می دهند.

میکاپ صورت بیضی

آرگونومی صورت گرد: روش صحیح کانتورینگ صورت گرد

صورت های گرد هیچ گونه زاویه و شکستگی ندارند و طول و عرض صورت تقریبا با هم برابر است. برای فرم دهی و زاویه سازی در این فرم از صورت به گریم  نیاز است. در آرگونومی صورت های گرد، گونه نمای زیادی ندارد چون پایین آن نیز به همان اندازه پر است. برای برجسته‌تر نشان دادن فرم گونه باید با سایه یا کرمی که از رنگ پایه‌ پوست‌ دو یا سه درجه تیره‌ تر است به طور مورب از وسط گونه تا گوش‌ها را رنگ بزنید. کناره های رنگ تیره را کاملا محو کنید که با رنگ زمینه گونه ‌تان یکی شود. هر چقدر انتهای این منطقه تیره را بالاتر ببرید و پخش ‌تر کنید و روی استخوان گونه‌ را بیشتر رنگ بزنید؛ گونه‌ها بیشتر خودنمایی می کنند. حالا بالای منطقه‌ ای را که تیره کرده‌اید یعنی کمی پایین‌ تر از چشم‌ها را رنگ روشن بزنید تا این رنگ تیره خود را بهتر نشان دهد.

ارگونومی صورت گرد

 فرم پیشانی در صورت های گرد کوتاه است. می‌ توان با تیره کردن خطوط گیجگاهی و رستنگاه موهای شقیقه، زاویه میان استخوان‌ها را بیشتر نمایش داده و درنتیجه صورت استخوانی‌ تری داشته باشید. در صورت های گرد ابروها مطلقا نباید گرد شوند. تا جایی که امکان دارد باید به ابروها قوس و شکنندگی داد تا رو به بالا کشیده شوند تا صورت را کشیده تر نمایش دهند. بینی استخوانی و کشیده فضای کمتری را در صورت اشغال می کند. اگر بینی گوشتی دارید، برای لاغرتر نشان دادن آن، با پودر تیره ‌تر از پايه پوست‌ دو طرف تیغه بینی را تا حدود يك سانتی‌ متر قبل از سوراخ بینی تيره كنيد. روی تیغه بینی را رنگ روشن بزنید تا تضاد بین رنگ تیره و روشن حالت بینی را زیباتر نشان دهد. اگر بینی‌ تان بلند است بخش پاييني بيني یعنی میان دو سوراخ بینی را هم تیره کنید. درباره ی خط چشم توصیه می کنیم اگر چشم های درشتی دارید به زدن ریمل اکتفا کنید در غیر این صورت در صورت های گرد خط‌ چشم های  مستقیم و لبه دار می‌تواند کمی صورت را ظریف ‌تر نشان دهد. افراط در ریمل زدن به مژه های پایینی نیز صورت را گردتر نشان می دهد. سایه های تیره چون دودی و خاکستری گزینه های خوبی در استفاده از سایه در این نوع از آرگونومی صورت است. برای گریم لب ها بهتر است از رژهای کم رنگ تر استفاده شود. زیرا استفاده از رژهای پر رنگ مرکز توجه را به دو قسمت چشم ها و لب ها تقسیم می کنند و باعث کم شدن گیرایی چشم ها شده و صورت نیز گردتر به نظر خواهد آمد.

کانتورینگ

آرگونومی صورت مربع / کانتورینگ صورت مربع شکل

در این فرم صورت، اندازه عرض پیشانی فرد با عرض استخوان گونه برابر است. در واقع اضلاع کل صورت با هم برابر و صاف و مستقیم هستند. و تیزی استخوان‌های فک و تیزی گوشه‌ های گونه کاملا محسوس است. در کانتورینگ این فرم صورت تا تلاش کنیم فرم صورت دایره شده و تیزی اضلاع آن کم شوند. استفاده از کرم روشن تر از پوست به گردی صورت کمک می کند. مناطقی مانند دو طرف فک، دو طرف پیشانی در محل رویش موها و بخش بالای گردن باید از کرم کانتورینگ استفاده شود. با استفاده از کانسیلر، زیر چشم، استخوان بالای گونه و سه گوش بین ابروها را با یک انحنای نرم سایه روشن بزنید. حالا وقتشه از رژ گونه هلویی یا صورتی استفاده کنید و با کمک براش مناسب خطوط هایلایت‌ها و کانتور‌ها را محو نمایید. ابروهای هلالی کمک زیادی به گرد نشان دادن صورت های مربعی می کنند پس از این موضوع غافل نشوید. موهای بلند و یکدست از تیزی زاویه های صورت های مربعی شکل می کاهد. از خط چشم های دنباله دار کوتاه استفاده کنید.

ارگونومی صورت مربعی

ارگونومی صورت مستطیل (کشیده) : آموزش کانتورینگ صورت کشیده

صورت های مستطیلی شکل و کشیده یکی از پرطرفدارترین فرم های صورت در دنیاست. مدل مو و رنگ موی مناسب برای این فرم صورت از تنوع بالایی برخوردار است. میکاپ مناسب برای این فرم از صورت نزدیک کردن آن به حالت بیضی شکل است. استفاده از کرم پودر روشن ما را به هدف نزدیک تر می کند. با استفاده از کانتور تیره و هایلایت روشن براق، می‌توانید نقش گونه را در صورت خود برجسته ‌تر کنید. بهترین راه برای کانتورینگ صورت کشیده، این است که کرم پودر تیره را به طور افقی روی گونه‌ها بکشید و قسمت بالایی پیشانی که باعث طولانی شدن فرم صورت می شود را با کرم پودر تیره بپوشانید. ابروهای خود را گرد نکنید، آنها را به سمت هشتی ابرو و شقیقه‌ها بکشید . کشیدن سایه به سمت بالا، صورت شما را کشیده ‌تر نشان می‌دهد. برای گریم لب‌ های خود حتما از رنگ‌های روشن استفاده کنید چون باعث می‌شود لب‌ها درشت تر به نظر برسند و همین درشتی لب ‌ها، چهره‌ را پرتر نمایش می‌دهند. برای مشاهده فیلم کانتور حرفه ای صورت کلیک نمایید.

ارگونومی صورت کشیده

دیدگاه شما
مشاهده دیدگاه ها