دسته بندی مجله

مطالب مرتبط

آشنایی با انواع روش های اپیلاسیون در نواحی مختلف بدن و صورت

مجله ماتیکیا

به روز رسانی : 1398/08/25

زمان مورد نیاز برای مطالعه : 02:55

بازدید : 3365

آشنایی با انواع روش های اپیلاسیون در نواحی مختلف بدن و صورت

در این آیتم می خواهیم با اپیلاسیون (اپلاسیون) و انواع روش های رفع موهای زائد صورت و بدن به همراه مزایا و اشتباهات رایج در انجام آن بیشتر آشنا شویم، همراه ما باشید.

 روش های مختلف اپیلاسیون و مناسب ترین زمان برای انجام اپلاسیون ناحیه تناسلی و زیر بغل

اپيلاسیون به روشی گفته می شود که در آن موهای زائد بدن توسط شمع، موم یا وکس، نخ و ... از بین می رود. در مقابل اپیلاسیون، اصطلاحی به نام دیپلاسیون داریم که به حذف و رفع موهای زائد با تیغ (عمل شیو کردن ) میگویند. بهترین زمان انجام اپیلاسیون بستگی به نوع وسیله ای دارد که با آن اپیلاسیون را انجام می دهید. به عنوان مثال بهترین زمان برای انجام اپیلاسیون با موم ( وکس ) دو هفته بعد از پریود شدن است زیرا حساسیت پوست در آن دوران کمتر است و همینطور پس از انجام اپیلاسیون سوزش آن کمتر می شود. اما به طور کل می توان اپیلاسیون را در هر زمانی انجام داد، منوط به آنکه شما در این کار مهارت داشته باشید تا درد و سوزش کمتری را تحمل کنید. روش ها و وسایل زیادی برای اینکار وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند که در ادامه به شرح آنها می پردازیم.

اپیلاسیون

آموزش اپیلاسیون گرم

اپیلاسیون گرم اصطلاحی است که در آن از بین رفتن موهای زائد با مواردی همچون عسل، شربت گلوکز، پارافین و غیره انجام می شود، به این صورت که از یک پارچه نخی تمیز استفاده کرده و موم حرارت دیده با بخار آب را بر روی قسمتی از پوست که موهای زائد دارد بگذارید و پارچه را به مدت چند دقیقه بر روی آن بکشید و بعد با یک حرکت سریع آن را از روی پوست بردارید. معمولا این نوع برای نواحی کشاله ران، زیر بغل و بازوها مناسب است. اپیلاسیون گرم موهای زائد و ضخیم را از بین می برد، که در رشد مجدد موها آنها را ظریف تر و سست تر می کند. بهتر است در این روش از لوسیون های مرطوب کننده بعد از اپیلاسیون و همینطور کرم های سفت کننده و پرکننده منافذ باز پوست قبل از انجام عمل اپیلاسیون استفاده کنید.

آموزش اپیلاسیون سرد

در اپیلاسیون سرد نوارهای آماده ای که آغشته به موم هستند را به پوست و ناحیه ای که موی زائد وجود دارد بچسبانید تا آنها را از بین برده و حذف کند. در این روش احتمال صدمه رسیدن به پوست کمتر است. فقط کافیست که قبل از انکه نوار را بر روی پوست بچسبانید از پودر بچه استفاده کرده و آن را بر روی تمام قسمت هایی که می خواهید اپیلاسیون را انجام دهید بریزید، با این کار موم نوار فقط به قسمت موهای زائد می چسبد و آسیبی به پوست شما نمی زند. به این روش در اپیلاسیون Persian waxing هم گفته می شود.

انواع اپیلاسیون

انواع روش ها و وسایلی که می توان با آن اپیلاسیون را انجام داد

اپیلاسیون با موم یا وکس : در این روش که در بالا هم به آن اشاره شد با انواع موم ( شربت گلوکز، موم عسل، پارافین و غیره ) اپیلاسیون را انجام می دهند که خود وکس هم دو نوع می باشد.
استریپ وکس: معمولا در این نوع اپیلاسیون لایه نازکی از موم بر روی پوست قرار می گیرد که به آن استریپ وکس گفته می شود.
هارد وکس: در هارد وکس لایه ضخیم تری از موم بر روی پوست قرا می گیرد که به وسیله آن اپیلاسیون انجام می گیرد. معمولا استفاده از وکس یا موم رایج ترین روش برای اپیلاسیون است که مزایای آن نیز بیشتر از سایر روش هاست. از جمله مزایای این روش سرعت در انجام کار و حذف موهای زائد از ریشه است که باعـث میشود در رشد مجدد، تار موها نازک شده و در مدت زمان دیرتری رشد کنند. اما اپیلاسیون با وکس یا موم ممکن است برای برخی افراد مضراتی داشته باشد. از جمله اینکه : افراد دیابتی و دچار واریس نباید از مومک استفاده کنند زیرا به دلیل گردش خون ضعیفی که دارند ممکن است دچار عفونت شوند. اشخاصی که از داروهای لایه بردار برای پوست استفاده می کنند با انجام اپیلاسیون با موم ممکن است، پارگی و شکنندگی در پوستشان ایجاد شود. افرادی که در پوستشان زگیل، عفونت های قارچی و باکتریایی، مولوسکوم، خال، جراحت و یا پوست تحریک شده و یا سوخته دارند هم نباید از موم برای اپیلاسیون بدن خود استفاده کنند.

اپیلاسیون بدن

اپیلاسیون با موم یا وکس با دو نوع موم سرد و گرم صورت می گیرد، که موم سرد همان نوارهای مومی هستند که بر روی بدن می چسبند و موم گرم هم به وسیله حرارت دادن آن با یک پارچه تمیز روی پوست قرار می گیرند. اپیلاسیون بدن با کاغذ سمباده: این نوع اپیلاسیون با کاغذ سمباده ای مخصوص پوست انجام می شود. این سمباده شبیه تیغ بوده که می توانید با حالت دورانی و بر خلاف رویش موها آن را روی پوست خود بکشید و موهای زائد خود را از بین ببرید. اپیلاسیون با نخ اصلاح: این روش که معمولا از قدیم رایج بوده با نخ مخصوص اصلاح انجام می شود و بیشتر در مورد پوست صورت کاربرد دارد. توصیه می شود قبل از آنکه از نخ برای اپیلاسیون استفاده کنید آن را در محلول دتول ( التیام دهنده زخم ) به مدت 20 دقیقه نگهدارید و سپس اقدام به اصلاح کنید. اپیلاسیون با تیغ و یا اپی لیدی: در این روش با استفاده از یک تیغ و یا اپی لیدی موهای زائد بدن حذف می شوند. این روش هم می تواند جزء سریع ترین راهها برای حذف موهای زائدتان باشد، اما موهای زائد به سرعت رشد می کنند و هیچگاه از ریشه از بین نمی روند. اپیلاسیون با موچین: از موچین بیشتر برای برداشتن ابرو و یا پشت لب استفاده می شود که بسیار هم زمانبر است.

اپیلاسیون زیربغل

استفاده از روش های خاص اپیلاسیون برای قسمت های مختلف بدن

قرار نیست که همیشه از یک روش اپیلاسیون برای حذف موهای زائد تمام بدنتان استفاده کنید. بلکه می توانید برای هر قسمت از بدن خود از یک روش خاص برای اپیلاسیون بهره برده و موهای زائد آن را از بین ببرید.

اپیلاسیون برای پاها: پاها معمولا نواحی هستند که راحت می توان آنها را اپیلاسیون کرد. برای همین بهتر است از اپیلاسیون با موم گرم، نخ اصلاح و یا تیغ استفاده کنید. برای اپیلاسیون پاها با موم گرم بهتر است ابتدا با یک کاردک موم را بر روی پاهای خود کشیده و پد مخصوص را روی این قسمت از پوست بگذارید و پس از مکث ده ثانیه ای آن را با یک حرکت نسبتا تند بکشید. بهتر است قبل از انجام اپیلاسیون با موم، یک کرم منقبض کننده به پاهای خود بمالید و ببعد از انجام آن هم برای اینکه پوست شما دچار التهاب نشود از لوسیون آلوئه ورا استفاده کنید.

اپیلاسیون زیر بغل: زیر بغل به دلیل انکه پوست نازک تری نسبت به سایر نواحی دارد حساس تر است. بنابراین قبل از اینکه اپیلاسیون زیر بغل خود را انجام دهید ابتدا آن را با آب سرد و صابون بشویید تا موهای زائد آن باز شده و اپیلاسیون بهتر انجام گیرد. برای زیر بغل بهتر است از موم داغ و یا موم سرد که همان نوارهای سرد هستند استفاده شود.

اپیلاسیون نواحی تناسلی یا بکینی: این نواحی نیاز به دقت بیشتری دارند، زیرا ممکن است پوست آن به دلیل حساسیت بالا کشیده شود. پس بهتر است که از موم داغ و یا کیت های مخصوص بکینی استفاده شود.

اپیلاسیون مخصوص صورت: برای اپیلاسیون صورت از کیت های مخصوص صورت استفاده کنید، موم سرد هم برای این ناحیه بسیار مناسب است.
اپیلاسیون مخصوص پشت لب: می توانید برای پشت لب از وکس و یا موم عادی استفاده کنید. همینطور استفاده از موچین و یا نخ اصلاح برای از بین بردن موهای زائد در این قسمت ابزارهای مناسبی هستند.
اپیلاسیون مخصوص ابروها: برای برداشتن موهای زائد در ابروها تیغ و موچین می تواند وسیله مناسبی باشد. اما اگر تمایل دارید با استفاده از موم ابروی خود را تمیز کنید می توانید از کیت ها و نوارهای مومی سرد هم برای اپیلاسیون این قسمت از صورت بهره ببرید.

اپیلاسیون پا و ناحیه تناسلی

نکات مهم برای انجام یک اپیلاسیون ( اپلاسیون ) سالم و موثر:

اگر شما از وکس و یا موم داغ برای اپلاسیون استفاده می کنید بهتر است تا یک ناحیه را دوبار وکس نکنید زیرا این کار باعث می شود تا به پوست آسیب وارد شود. بهتر است قبل از اینکه اپیلاسیون را آغاز کنید از یک پودر بچه استفاده کرده و آن را به تمام قسمت هایی که می خواهید اپلاسیون را بر روی آن انجام دهید بزنید. برای اینکه ناحیه تناسلی شما تیره نشود بهتر است قبل از انجام اپیلاسیون در آن قسمت از یک لیمو ترش کمک گرفته و آن را به قسمت خارجی اندام تناسلی خود بمالید و بعد از چند دقیقه بشویید. برای جلوگیری از موهای زائد زیر پوستی در روزهای قبل و بعد از اپلاسیون می توانید از یک اسکراب لایه بردار استفاده کنید و یا با نمک و شکر پوست خود را اسکراب کنید. بعد از عمل اپیلاسیون از یک رطوبت رسان قوی برای تسکین درد و جلوگیری از سوزش در قسمت های اپیلاسیون شده استفاده کنید.

اپیلاسیون زیر بغل و بدن

دیدگاه شما
مشاهده دیدگاه ها