دسته بندی مجله

مطالب مرتبط

تعریف صحیح و دقیق موفقیت؟؟؟

راضیه جعفری

به روز رسانی : 1398/07/15

زمان مورد نیاز برای مطالعه : 01:20

بازدید : 400

تعریف صحیح و دقیق موفقیت؟؟؟

موفقیت

موفقیت چیست و صحیح ترین تعریفی که میتوان از موفقیت داشت، چیست؟ چه کسی موفق و چه کسی شکست خورده است؟ پاسخ همه ی این سوالات را خواهیم داد اما ابتدا ببینیم موفقیت به معنای واقعی کلمه چیست و انسان موفق چه کسی است؟ موفقیت برای من با موفقیت برای شما کاملا فرق دارد و تعریف من از موفقیت با تعریف شما متفاوت است. پس من نمیتوانم موفقیت شما را قضاوت کنم و شما نیز همینطور. جالب است بدانید 9 میلیارد انسان در کره ی زمین زندگی می کنند و موفقیت هر 9 میلیارد نفر تعریف متفاوت و مجزایی دارد و جالب تر اینکه مسیرهایی که ما را به موفقیت می رسانند نیز نامحدود و بی نهایت هستند.

تعریف موفقیت

برمیگردیم به تعریف دقیق و صحیح موفقیت. موفقیت یعنی رسیدن به نتیجه دلخواه و مطلوب! البته نتیجه ی دلخواه و مطلوب من، نه هیچ کس دیگر. فرض کنید هدف من دندانپزشک شدن باشد و پدر و مادرم ارزو داشته باشند که من جراح قلب شوم و من نیز به خاطر ایشان به یک جراح قلب قهار با ارتباطاتی وسیع و بیماران فراوانی که در صف ویزیتش صف کشیده اند، تبدیل شوم. شاید از نظر پدر و مادرم و جامعه من یک پزشک بسیار موفق بوده و به موفقیت رسیده باشم، اما از نظر خودم خیر. من موفق نیستم چون نتوانستم مطابق آنچه دوست داشتم زندگی کنم. حالا در نظر بگیرید ازدواج کرده و همسرم دوست دارد من در بهترین منطقه شمال شهر خانه خریده و آنجا زندگی کنیم، در صورتی که من تمایل دارم در غرب شهرمان ساکن باشم و نه شمال شهر. حالا با سکونت در شمال شهر شاید حسادت خیلی از اطرافیانم برانگیخته شود اما من یک بدبخت تمام عیار هستم که بدون غل و زنجیر اسیر اهداف و تمایلات دیگران شده ام و بر اساسِ تمایلات دیگران زندگی کرده ام. من یک انسان آزاد نیستم و احساس شادی و خوشبختی نمیکنم، زیرا بر اساس آرمان ها و خواسته های خودم زندگی نکردم.

ابعاد موفقیت

مهم نیست دیگران تا چه اندازه مرا خوشبخت می بینند، مهم این است که خودم چنین حسی را هرگز تجربه نخواهم کرد. متاسفانه این سبک از زندگی بسیاری از افراد جامعه ی ما است. زندگی کردن بر اساس علائق و توقعات دیگران (پدر، مادر، همسر، رئیس و...) و این بدترین نوع زندگی است و از آن بدتر اینکه که آزاد باشیم اما هیچ هدفی برای خود و زندگیمان در نظر نداشته باشیم، یعنی ندانیم ارزو، ارمان و خواسته هایمان چیست، ندانیم هدفمان از زندگی کردن چیست، ندانیم چه چیزی را دوست داریم و از چه چیزی بدمان می آید و سبک زندگیمان باری به هر جهت باشد. در این صورت دستاوردهایمان نیز بی فایده و باری به هر جهت خواهند بود و این بدترین اتفاقی است که میتواند برای یک انسان بیفتد.

رازهای موفقیت

کارهایی که باید برای رسیدن به موفقیت واقعی انجام دهید به شرح زیر است: ابتدا موفقیت را برای خودتان تعریف کنید. این تعریف باید کاملا دقیق و جامع و مشخص باشد. هدف مبهم، نتیجه ی مبهمی نیز به بار می آورد. آماده ی پرداخت بهای موفقیتتان باشید. هر چیزی بهایی دارد و هیچ چیز ارزشمندی، رایگان بدست نمی اید. هر چه هدف شما ارزنده تر باشد قطعا باید بهای بیشتری را به ازای بدست آوردن آن بپردازید. از هر آنچه که مانع موفقیت شماست بپرهیزید و تمام تمرکز خود را روی چیزهایی که شما را به موفقیت نهایی میرساند معطوف کنید. شک نکنید موفقیت از آنچه فکر میکنید به شما نزدیک تر است. مهم نیست چه چیزی برای دیگران مطلوب است. آن چه خودتان دوست دارید و برایتان ارزشمند است را هدف قرار داده و برای بدست اوردنش بکوشید.

تعریف موفقیت شغلی

دیدگاه شما
مشاهده دیدگاه ها