دسته بندی مجله

مطالب مرتبط

انواع مختلف لنز چشم و انتخاب متناسب ترین نوع آن با رنگ پوست و مو

مجله ماتیکیا

به روز رسانی : 1398/08/20

زمان مورد نیاز برای مطالعه : 02:17

بازدید : 1053

انواع مختلف لنز چشم و انتخاب متناسب ترین نوع آن با رنگ پوست و مو

چشم ها یکی از جنبه های بسیار مهم در زیبایی چهره هستند. چشم قهوه ای، متداول ترین رنگ چشم در بین تمام مردم دنیاست، اما همواره داشتن چشمان رنگی و زیبا از دیرباز خواسته ی خیلی ها بوده است؛ به همین جهت برای دست یافتن به این خواسته به سمت انواع رنگ لنز چشم می روند. لنزهای رنگی شرایطی را مهیا می کنند که رنگهای چشم را در موقعیت های مختلف تغییر دهید و برای داشتن چهره ای جذاب و زیبا استفاده از این لنزها روشی عالی محسوب می شود و دامنه انتخاب به اندازه ای است که حس هر تنوع طلبی را ارضا کند. در واقع می توان گفت انتخاب لنزهای رنگی برای طیف وسیعی از افراد مساله ای مهم است و این موضوع تحت تأثیر رنگ پوست و موی افراد نیز قرار دارد. ناگفته نماند علاوه بر بحث انتخاب رنگ لنز چشم نکات دیگری نیز در مورد استفاده از لنزهای رنگی وجود دارد که می‌توان آنها را در دو دسته قرار داد: لنزهایی که برای موارد پزشکی مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم تجویز می‌شوند و علاوه بر اینها باعث تغییر رنگ چشم نیز می‌ شوند. لنزهایی که تأثیر درمانی ندارند و صرفاً به عنوان یک لایه نازک و شفاف بر روی چشم قرار گرفته و تنها باعث تغییر رنگ چشم می ‌شوند.

لنز چشم

تاریخچه لنز چشم تماسی و طبی

ايده ساخت لنزهاي طبي را متعلق به لئوناردو داوينچي مي دانند که تصاویر مفهومی از لنز را خلق کرد. داوینچی براي مطالعه روي جريان هاي آب رودخانه اي، نيمکره اي شيشه اي را روي صورت خود مي گذاشت و با استفاده از آن زير آب را بررسي مي کرد. اين موضوع مربوط به سال 1508 ميلادي است. در سال 1823 ستاره شناس بریتانیایی، سر جان هرشل، به طرحی عملی از لنز دست پیدا کرد. سال 1910 پزشکي بنام ساميش به منظور پوشاندن چشم فردي بوده که در اثر سوختگي پلک فوقاني يک چشم را از دست داده بود، سفارش ساخت يک نمونه از اين لنزها را به برادران مولر ميدهد. در سال 1939 برای اولین بار لنزهای تماسی از پلاستیک ساخته می شود که تا سال 1948 این لنزهای تماسی پلاستیکی تنها برای پوشش قرنیه چشم استفاده می شده است و در سال 1971 لنزهای تماسی نرم معرفی شدند.

عوارض لنز چشم

مشاهده انواع لنزهای رنگی چشم

اکثر رنگهای لنز چشم برای تغییر قسمت عنبیه چشم طراحی شده اند. لنزهای رنگی مانند عنبیه دارای خطوط و دانه های رنگی مخصوصی هستند و همین باعث طبیعی تر به نظر رسیدن لنز چشم رنگی شده است. بخشی از لنز چشم ها که مربوط به میانه آن می شود و بر روی مردمک چشم قرار می گیرد شفاف طراحی شده است تا استفاده کننده قادر به دیدن باشد و هیچ تاثیر منفی بر بینایی فرد نمی گذارد. انتخاب لنز چشم به رنگ پایه چشم هر شخص بستگی دارد. ابتدا ببینید که رنگ اصلی چشم شما به چه صورت است و چه گزینه‌ای برای زیبایی بیشتر به آن کمک می‌کند. لنز رنگی دارای سه نوع مختلف است که در زیر به آنها اشاره می کنیم. لنزهایی با رنگ های قابل مشاهده : این نوع از لنز دارای رنگ های بسیار ضعیفی از آبی روشن و سبز است و رنگ اصلی چشم ها را زیاد تغییر نمی دهند. لنزهای تقویت کننده رنگ چشم : این نوع از لنزها نسبت به دسته اول پر رنگ تر هستند. همانطور که از اسم این لنزهای چشم بر می ‌آید، رنگ این لنز چشم به طور کامل در چشم قابل مشاهده است و حتی در صورت ترکیب با رنگ طبیعی چشم، باعث تقویت و پررنگ شدن رنگ چشم می‌ شود. این لنزهای رنگی برای کسانی که چشم های روشن دارند و می‌خواهند رنگ چشم هایشان پررنگ تر جلوه کند مناسب هستند. لنزهای رنگی مات و غیر شفاف: رنگ این لنزها کاملاً غیر شفاف است و می‌ تواند رنگ چشم ها را به طور کامل تغییر دهد. اگر رنگ چشم تیره باشد، برای تغییر رنگ آنها به این نوع لنزهای رنگی نیاز خواهد بود تا موجب تغییر رنگ چشم شوند. معمولاً لنزهای رنگی مات به رنگ های مختلفی مانند فندقی، سبز، آبی، بنفش، قهوه‌ای، یخی و خاکستری دیده می‌ شود.

انواع رنگ های لنز چشم

انتخاب رنگ مناسب برای لنز چشم تماسی

لنزها و انواع پوست

رنگ مو و پوست یکی از مهمترین فاکتورها در انتخاب لنز چشم است. اگر قصد دارید ظاهر خود را چندین درجه تغییر دهید و به زیبایی ظریف تری دست یابید به سراغ لنز چشم هایی که باعث  تقویت رنگ چشم میشوند بروید و آنها را با توجه به رنگ عنبیه خود انتخاب کنید چون باعث می شود رنگ طبیعی چشم شما عمیق‌تر دیده شده و جذاب‌تر به نظر برسد. اگر چشمانی تیره و پررنگ دارید به سراغ لنزهای مات با رنگهای مختلف بروید. استفاده از لنزهای آبی، سبز و بنفش می توانند جلوه ای متفاوت در جمع به شما ببخشند بخصوص اگر رنگ پوستتان تیره باشد. اما برای کسانی که رنگ پوستشان روشن است تقریباً همه لنز چشم های تماسیه رنگی، تأثیری ایده آل دارند. لنزهای رنگی با سایه ‌های آبی و خاکستری بسیار خیره کننده هستند. اگر دوست دارید که بیشتر دیده شوید، لنز چشم رنگ‌های فیروزه‌ای، بنفش و آبی را امتحان کنید که شما را در جمع منحصر به فرد نشان دهد. افرادی با پوست برنزه بهتر است سراغ لنزهای سبز، لنزهای عسلی، لنزهای خاکستری و لنزهای آبی رنگ بروند. لنزهایی با رنگ های گرم مانند لنزهای عسلی، لنزهای خاکستری و لنزهای قهوه‌ای برای افرادی با پوست تیره انتخابی جسورانه هستند.

تناسب لنز چشم با رنگ پوست

تناسب لنز چشم با انواع رنگ مو

اگر مو شما قهوه ای است جزء خوش شانس ترین افراد در این مورد هستید زیرا افراد با موی قهوه‌ای می‌توانند همه رنگ‌های مختلف لنز چشم را امتحان کنند و در انتخاب رنگ برای آنها محدودیتی وجود ندارد. اگر موهایتان بلوند و طلایی است از لنزهای رنگی تیره مانند سیاه، شکلاتی، قهوه‌ای و رنگ های روشن تری مانند خاکستری و بژ استفاده کنید. برای افراد با موهای مشکی، استفاده از رنگ‌های خنک مانند آبی، یخی و یا حتی رنگ‌های ترکیبی آبی و بنفش مناسب هستند. البته اگر به دنبال یک نگاه طبیعی تر هستید، لنزهای تماسی قهوه‌ای کمک خوبی هستند.

آیا لنزهای رنگی ایمن هستند؟

لنزهای تماسی رنگی ایمن هستند، البته به شرطی که توسط چشم پزشک یا تیم‌های فروش معتبر تجویز شده باشند و نحوه استفاده از آنها مورد مراقبت قرار گیرد، زیرا مراقبت از این لنزها اهمیت بسیاری دارد و بر سلامت چشم تأثیر می‌گذارد. لنزهای رنگی مانند لنزهای معمولی هستند و هیچ تأثیر بدی بر روی چشم شما ندارند و هیچ مشکلی بابت سلامت و ایمنی آنها نخواهید داشت. البته همانطور که گفته شد همه اینها منوط بر این است که این لنزها از مراکز معتبر و مورد تایید خریداری شده باشند. برای مراقبت بیشتر نیز استفاده از لنزهای یکبار مصرف روزانه گزینه مناسبی هستند مخصوصا برای اشخاصی که در برخی موارد خاص به سراغ لنز چشم می روند.

مشاهده جدیدترین مدل های لنز چشم

باید و نبایدهای استفاده از رنگهای مختلف لنز چشم

هرگز لنز چشم خود را به کسی امانت ندهید حتی نزدیکترین فرد زندگیتان، اصول مناسب و درست مراقبت از لنزها را یاد بگیرید، اگر چشم هایتان متورم، قرمز و تحریک پذیر شده اند، از گذاشتن لنز اجتناب کنید.

مضرات استفاده از لنز چشم رنگی

کاهش اکسیژن رسانی به چشم، خشکی چشم، تحریک پذیری چشم، ساییدگی قرنیه و امکان عفونت در استفاده طولانی مدت از لنز.

مضرات لنز چشم

امیدواریم در این فسمت از مجله ماتیکیا با انواع مختلف لنز چشم و مضرات و فواید استفاده از لنز چشم آشنا شده باشید. همراهی شما عزیزان مایه دلگرمی ما میباشد. با نظرات خود میتوانید به بهتر شدن تیم مانیکیا کمک کنید.

دیدگاه شما
مشاهده دیدگاه ها