دسته بندی مجله

مطالب مرتبط

مشکل بی رنگی لب

راضیه جعفری

به روز رسانی : 1398/08/13

زمان مورد نیاز برای مطالعه : 01:29

بازدید : 278

مشکل بی رنگی لب

بدن انسان ساختار بسیار پیچیده و عجیبی دارد. یکی از عملکردهای بی نظیر و بی نقص آن نشان دادن علائم و نشانه هایی در زمان بیماری های مختلف است. یکی از این واکنش ها مربوط به لب ها می شود.

تغییر رنگ لب ها

لب های انسان در اثر بیماری ها و کمبود های مختلفی که بدن دارد به رنگ های مختلفی تغییر رنگ می دهد که هر کدام از این رنگ ها نشانه و مشخصه یک بیماری، نقص و یا کمبودی در آن است.  رنگ های آبی ضعف در گردش خون و مشکلات مربوط به ریه، لب های سیاه نقص در عملکرد کبد و بالا رفتن نیکوتین خون، لب های تیره نشان دهنده افزایش کربوهیدرات ها و شکر در بدن و رنگ های دیگر روی لب همگی نشانه ای از یک نقص در بدن هستند. در این مقاله قصد داریم علت و روش های درمان بی رنگی و یا همان رنگ پریدگی لب ها را با هم مرور کنیم.

علت و درمان بی رنگی لب

رنگ پریدگی لب ها

لب های انسان در واکنش به برخی از نقص ها و کمبودهایی که در بدن وجود دارد بی رنگ شده و رنگ طبیعی خود را از دست می دهد. در مواقعی که این رنگ پریدگی خیلی شدید باشد و رو به سفیدی باشد، احتمالاً مشکل اصلی در اختلال در رنگدانه های زیر پوست لب است که حتماً باید پزشک متخصص درباره آن نظر بدهد. اما به طور کلی موارد زیر می توانند از دلایل رنگ پریدگی لب ها و بی رنگی آنها باشند.
کم خونی 
کم خونی و کاهش گلبول های قرمز خون یکی از شایع ترین دلایل رنگ پریدگی لب ها هستند. دلایل زیادی برای کم خونی وجود دارد که بسته به نوع و شدت آن رنگ پریدگی لب ها شدیدتر هم میشود. موارد زیر از علت های کم خونی و رنگ پریدگی لب ها به شمار می روند: کمبود شدید و در واقع فقر آهن بدن، کاهش هموگلوبین و گلبول های قرمز خون، کاهش شدید ویتامین B12 ،خونریزی شدید و طولانی مانند زمان قاعدگی در خانم ها، خونریزی داخلی در دستگاه گوارش اگر شدت این دلایل بیشتر شود رنگ پریدگی به داخل دهان نیز سرایت کرده و داخل دهان به رنگ سفید در می آید. این بیماری که به دهان برنجی نیز مشهور است اگر به موقع درمان نشده و موارد ایمنی آن رعایت نشود، می تواند کمی خطرناک باشد.
موارد زیر نیز از دلایل شایع برای رنگ پریدگی لب ها هستند:
قند خون پایین، اختلال در سیستم گردش خون، برخی بیماری های مزمن، مصرف برخی داروها، سرمازدگی، کمبود برخی ویتامین های بدن

رنگ پریدگی لب

درمان رنگ پریدگی لب ها

در وهله اول باید این نشانه را در بدن خود جدی بگیرید و حتماً بابت آن به پزشک متخصص مراجعه کنید تا یک چکاپ کامل آزمایشگاهی را پشت سر بگذارید. درمان های متعددی به تجویز پزشک بسته به علت این بیماری برای رنگ پریدگی لب ها وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از: لیزردرمانی، کرایوتراپی، فتودینامیک درمانی، عمل جراحی، درمان های موضعی، دارو درمانی، رژیم غذایی مناسب، حمام آفتاب با کرم های مخصوص البته مهم ترین نکته در درمان رنگ پریدگی لب ها از بین بردن علت این رنگ پریدگی است. برای هر کدام از کمبودها و نواقصی که در بالا ذکر شد روش های درمانی و رژیم های غذایی خاصی وجود دارد که بیمار به تجویز پزشک باید آنها را رعایت کند تا بهبودی کامل حاصل شود.

درمان رنگ پریدگی لب ها

دیدگاه شما
مشاهده دیدگاه ها