دسته بندی مجله

مطالب مرتبط

آموزش پیرسینگ نقاط مختلف بدن و صورت و عوارض پیرسینگ

راضیه جعفری

به روز رسانی : 1398/08/01

مدت زمان ویدیو : 06:32

بازدید : 2554

 پیرسینگ چیست 

یکی از جدیدترین تکنیک های زیبائی که امروزه طرفداران زیادی میان دختران و زنان جوان به خود جلب کرده، پیرسینگ است. پیرسینگ، در واقع سوراخ کردن پوست نواحی مختلف بدن است که با  قرار دادن زیور الات تزیینی، زیبائی خاصی به آن می بخشند. رایج ترین نوع پیرسینگ، پیرسینگ گوش، ناف، صورت (که شامل لب ، زبان، بینی، چال گونه، ابرو، پیشانی ، دندان و چانه می باشد ) و استخوان ترقوه و اندام های جنسی است.

پیرسینگ

 روش های انجام پیرسینگ

پیرسینگ به دو روش موقت و دائم  روی بدن انجام می شود. در پیرسینگ موقت، پوست ناحیه مورد نظر سوراخ نمی شود و از زیور الات چسبی یا گیره ای در این نواحی استفاده می کنند و همین مورد مهمترین مزیت این روش است که نتنها اسیبی به بافت بدن نرسیده بلکه هر زمان تمایل به خلق زیبائی و جذابیت موقت داشته باشید براحتی می توانید از آنها استفاده کنید. اما در پیرسینگ دائمی پوست بدن بوسیله گان یا سوزن (در پیرسینگ های نوع آویزی) و دستگاه پانچ مخصوص (در پیرسینگ  های نوع میکرو درمال)  سوراخ شده و آویز تزئینی پیرسینگ که معمولا جنس  فلزی دارد در آن قسمت قرار می گیرد.

پیرسینگ چیست

پیرسینگ بینی

پیرسینگ بینی هم به دو صورت موقت ( که بدون ایجاد سوراخ و از نوع چسبی هستند) و هم به صورت دائمی توسط پزشک انجام شده و جواهرات تزئینی از سوراخ ایجاد شده عبور داده می شوند. که در نوع چسبی و بدون ایجاد سوراخ، می توان از انواع حلقه ها استفاده کرد، حلقه هایی که بر روی خود فضای باز کوچکی دارند که وقتی انها را روی پره های بینی قرار می دهید بدلیل فضای باز کوچک روی بدنه خود، از بینی شما نخواهند افتاد و در عین حال می توانید از انواع حلقه ها بدون آنکه مشکلی برای شـما ایجاد شود استفاده کرده و تنوع ایجاد کنید و یا اینکه می توانید از انواع مختلف نگین چسبی و سنگ تزئینی که بر روی پره بینی می چسبند استفاده کنید.

پیرسینگ بینی

عوارض انجام پیرسینگ بینی 

در انجام پیرسینگ بینی انتخاب پزشک متبحر، تاثیر بسیاری در کاهش میزان دردی که در زمان انجام آن متحمل می شوید، دارد چرا که در این روش به جای استفاده از تفنگ از سوزن های مخصوص این کار استفاده می کنند که باعث می شود مدت زمان بیشتری طول بکشد و در عین حال درد بیشتری را ایجاد کند. بـه علاوه احتمال خون ریزی در این ناحیه بیشتر از گوش خواهد بود. در عده اي از افراد هم کـه پوست حساس تری دارند، درد بیشتری را همراه با تورم و بعضا خروج چرک ایجاد خواهد کرد. در کل تمام پیرسینگ هایي کـه بر روی بدن انجام می شوند ایجاد خون ریزی، حساسیت و یا حتی درصورت رعایت نکردن بهداشت احتمال انتقال ویروس ایدز و هپاتیت را خواهند داشت که برای پیشگیری از این عوارض شستشوی قسمت پیرسینگ شده روزی دو بار با صابون های انتی باکتریال ضروری است. ضمنا نباید اویز پیرسینگ را به مدت طولانی از موضع جدا کرد چرا که اینکار باعث بسته شدن سوراخ خواهد شد. پیرسینگ ها بسته بـه جنسی کـه دارند از رنج قیمت متفاوتی برخوردارند. دراین بین ارزانترین مدلهای پیرسینگ بینی از جنس استیل و نقره بوده و پس از آن بالاترین قیمت را طلا بخود اختصاص داده است.

عوارض پیرسینگ بینی

پیرسینگ لب

یکی دیگر از انواع پیرسینگ هایی که بر روی بدن انجام می شوند پیرسینگ لب است، که بسته به سلیقه افراد به دو روش موقتی (بدون ایجاد سوراخ ) و دائمی صورت می گیرد. مدلهای موقت که از نوع چسبی یا گیره ای هستند این فرصت را به کسانی می دهند که می خواهند بدون اینکه لب خود را سوراخ کنند به لبهای خود جذابیت و زیبائی ببخشند ضمن اینکه میتوانند تنوع زیادی در استفاده از زیور الات خود ایجاد کنند و هر زمان که نیاز به استفاده از پیرسینگ دارند آن را به طور موقت روی لبهای خود بچسبانند و یا بردارند اما در مدل های دائمی باید حتما روی لب سوراخ ایجاد شود تا از جواهرات تزئینی استفاده شود.

پیرسینگ لب

عوارض انجام پیرسینگ لب

شایع ترین عارضه بعد از انجام پیر سینگ لب، به دلیل بافت خاص زبان و لب، عفونت و خونریزی نسبتا شدید در موضع پیرسینگ شده است. بنابراین برای انجام اینکار بـه پزشک مراجعه کرده و از استریل بودن وسایل خاطرجمع شوید. ضمن اینکه پیرسینگ ها در عده اي از افراد نیز که سابقه ژنتیکی دارند ایجاد گوشت اضافه می کنند.

عوارض پیرسینگ لب

 پیرسینگ گوش

پیرسینگ گوش از نوع پر طرفدار پیرسینگ در میان خانم ها و حتی برخی اقایان است که می توان آن را مانند انواع دیگر پیرسینگ به دو صورت موقت و دائم انجام داد. در نوع دائمی آن که باید گوش سوراخ شود میتوان این سوراخ را در قسمت های مختلف گوش انجام داد. اما توجه کنید که اگر سوراخ در قسمت نرمه گوش باشد چون با غضروفی در ارتباط نیست عفونت و التهاب ایجاد شده چندان خطرناک نیست ولی سوراخهایی که در قسمت های بالای گوش انجام میشوند به غضروف نزدیک ترند و باید مراقبت زیادی صورت گیرد تا دچار عفونت نشوند چرا که غضروف گوش، بافتی است که خونرسانی در آن ضعیف است و عفونت آن در کل لاله گوش براحتی منتشر میشود. در مجموع اگر پیرسینگ گوش در شرایط استریل و توسط پزشک انجام شود تقریبا عملی کم خطر است، اما در مورد افرادی كه دیابت دارند یا كورتون مصرف می كنند و همچنین افرادی كه دچار بیماریهایی هستند كه خونشان به راحتی منعقد نمی شود ممكن است این مسئله دردسرساز شود و بهتر است که تحت نظر پزشک انجام شود.

پیرسینگ گوش

  نکات مهم در انجام پیرسینگ گوش

استفاده از زیور الات طلا و نقره ی مرغوب در پیرسینگ گوش مناسب ترین گزینه است. برای جلوگیری از عفونی شدن زخم، قبل از لمس گوش هایتان، دستان خود را بشوئید و گوشواره های خود را هر روز تمیز کنید. چند بار در روز، گوشواره را در گوشتان بچرخانید؛ این كار مانع از چسبیدن گوشواره به زخم سوراخ گوش میشود و در نهایت اینکه گوشواره را باید حداقل بین 4 تا 6 هفته بعد از سوراخ كردن، در گوش خود نگه دارید وگرنه سوراخ ایجاد شده جوش خورده و از بین می رود.

نکات مهم انجام پیرسینگ گوش

پیرسینگ میکرودرمال

این روش پیرسینگ توسط دستگاه پانچ مخصوصی انجام می شود تا زیور الات بصورت یک طرفه در بدن ( یک قسمت آن در داخل بدن و سمت تزئینی آن در بیرون از پوست) و با عمق مناسب جایگزین شود تا در صورت لاغری یا چین و چروک فلزتزئینی از بدن جدا نشود.

پیرسینگ میکرودرمال

مراقبت های بعد از انجام پیرسینگ

استفاده از انتی بیوتیک قبل و بعد از پیرسینگ طبق تجویز پزشک فراموش نشود. فلز طلا بخاطر ایجاد کمترین میزان حساسیت بهترین گزینه پیرسینگ نسبت به نوع بدل و نیکل است. برای ضد عفونی کردن قسمت سوراخ شده نیازی به استفاده از الکل و بتادین نیست فقط کافیست آن قسمت را به دور از هر نوع الودگی و میکروب محافظت کنید. دو روز اول  با آب تماس نداشته باشید (بجز در پیرسینگ لب و دهان ) و در سه ماهه اول بیشتر از دو بار در روز ناحیه را شستشو ندهید و فقط از صابونهای آنتی باکتریال استفاده کنید. حوله های کاغذی را جایگزین حوله های پارچه ای کنید. در مورد پیرسینگ لب و دهان بعد از خوردن هر خوراکی دهانتان را مسواک کنید و از دهان شویه های ضد عفونی کننده استفاده کنید. در دوران بارداری پیرسینگ انجام ندهید بخصوص پیرسینگ ناف که اکیدا منع شده است. و در پایان اگر پیرسینگ میکرودرمال انجام دادید و خواستید آن را خارج کنید اینکار را توسط پزشک انجام دهید.

مراقبت بعد از انجام پیرسینگ

دیدگاه شما
مشاهده دیدگاه ها